Wikiloc Uygulaması

 

Wikiloc Uygulaması

 

Sizlere bir süre önce tanıştığım, Wikiloc uygulamasından biraz bahsetmek istiyorum.

 

Wikiloc aslında fotoğraf severlerden çok outdoor sporları yapan insanlar için yapılmış bir uygulama.Bu uygulamayı incelerken hem yürüyüş gruplarıyla, hem de foto safarilerde nasıl kullanabilirim diye düşündüm.Size her ikisinde de bu uygulamadan nasıl yararlandığımı ve bu esnada edindiğim deneyimlerimi aktarmak istiyorum.Eminim ki bazılarınız bu uygulamayı sevecek ve efektif olarak kullanacaklardır.

Bu satırları yazarken dünya çapında üye sayısı 1.700.000 kadardı.Ve her geçen gün artmakta.4 milyona yakın aktivite kaydı ve 7 milyona yakında fotoğraf içermekte.

Uygulama hem Adroid hem de IOS tabanlı olarak her birinin kendi online mağazalarında mevcut.IOS mağazasında uygulama.Ayrıca sitesi de mevcut hem de Türkçe.Yazımın sonunda herbirinin linklerini vereceğim.

Uygulamada an itibariyle 64 adet farklı faliyet mevcut ayrıca hemen hemen bir çok ülkeyi içeren rotalar mevcut.Uygulama oldukça zengin.Aşağıda  bunların listesini sizlerle paylaşıyorum.

 

 

Faaliyet veya ülke rotaları bul 2015-12-12 11-37-02

 

 

 

Faaliyet veya ülke rotaları bul 2015-12-12 11-37-18

 

Dediğim kadar var di mi? 🙂

 

Faliyetler arasında fotoğrafı göremedim.Ancak zaten amaç gezip yeni yerler görmek ve keşfetmek olunca diğer faliyetlerler kapsamında fotoğraf adına özgün şeyler bulunabilir.Ayrıca uygulmayı kullanmış olanlar faliyetler esnasında fotoğraflar çekip faliyet bitiminde fotoğraflarla birlikte kayıt yapmışlar.Bu fotoğraflara bakıp ayrıca gidilen yerler hakında fikir sahibi de olabilirsiniz.

 

İlk önce kayıt olmamız gerekiyor.Bu ilerde paylaşım yapmak adına da kullanılacak önemli.Daha

 

sonrasında bulunduğuz bölgenin çevirim dışı haritasını indirmekle başlıyoruz.(Aşağıdaki 5. madde)Türkiye de bulunuyorsak Türkiye haritasını GPS üzerinde buluyor ve indirmeniz gerekiyor.Ayrıca istediğiniz yeri yazıp aratıp o bölgeninde haritasını indirebiliyorsunuz.Bunun için wifi bağlantısı öneririm.Türkiye haritasının büyüklüğü 590 Mb kadar.Böylece gezdiğimiz bölgelerde harita için data bağlantısına ihtiyaç kalmıyor.Kotanız rahat bir nefes alıyor.

 

Genel olarak uygulama ekranında ilk karşımıza gelen menüler

 

1-Gezdiğiniz yerleri kayıt(canlı kayıt) yapabileceğiniz bir ekran

2-Aktivite sonunda kaydettiğimiz veya diğer kullanıcıların kaydetmiş oldukları aktivitelerin harita ve rota bilgileri(favoriler gibi düşünülebilir)

3-Veri tabanında kayıtlı olan aktiviteleri filtreleyip aratabileceğiniz “Navigate” bölümü

4-Destinasyon denilen Turizm bölgelerine ait kayıtların olduğu bölüm.

5-Yukarıda bahsettiğim çevirim dışı harita yükleyeceğimiz kısım

6-Ayarlar kısmı var ki oradan ayrıntılı bahsetmeyeceğim.Klasik benzer uygulamalarda olan ayarları içeriyor.

 

Wikiloc uygulaması
Wikiloc uygulaması

 

Uygulama uygulama içi satın alma opsiyonu ile birlikte geliyor.Bu yüzden iki kısmda incelemek istiyorum.

 

1-Ücretsiz olarak yapabilecekleriniz….

 

Gittiğiniz güzerğahı canlı kaydedebilirsiniz.Ve bu güzerğah bitiminde  ayrıca kaydedebiliyorsunuz.Kendi kayıtlarımızı daha sonra görüp,takip edebilirsiniz. Facebook ,Twitter,What’s up gibi birçok sosyal paylaşım kanallarıyla paylaşabiliyoruz..Hatta Email bile atabiliyoruz.

Ayrıca aktiviteniz hakkında bir çok bilgiyi de öğrenebilirsiniz..(Hız,hareket süresi,alınan mesafe…)

Diğer kullanıcıların aktiviteleri onlar kaydettikten sonra haritadan görebilirsiniz.Fotoğraf çekmişler  ise fotoğraflara bakabilirsiniz.Ancak takip edemezsiniz.

 

Wikiloc uygulaması
Wikiloc uygulaması

 

2-Ücretli(paket satın alarak yapabilecekleriniz)

 

Ücretli derken bir sefer verip tamamdır diyemiyoruz.3 aylık veya 1 yıllık üyelik mevcut.Süre bitiminde tekrar para ödemeniz lazım.Abonelik sistemi yani.

Aylık paket 7,99 TL

Yıllık paket 12,99 TL

 

Wikiloc uygulaması
Wikiloc uygulaması

 

 

Bu parayı verdik.Niçin ödeme yaptık derseniz.

 

Diğer kullanıcıların yapmış oldukları aktiviteleri kaydetmek ve takip etmek için ayrıca wikiloc.com dan sizin yapmış olduğunuz aktiviteyi anlık(canlı) olarak arkadaşlarınızla, ailenizle ve diğer kullanıcılarla paylaşmak için yukarıdaki abonelik sistemine dahil olmanız gerekiyor.

Eğer sık sık aktivite yapmıyorsanız veya yapacağınız aktivite güzerğahını bulmakta,keşfetmekte problem yaşamıyorsanız bence abonelik sistemine gerek yok.

 

Genel olarak,

Bu uygulama biz fotoğraf çeken insanların ne işine yarayacak diye düşünüyor olabilirsiniz.Gitmeyi düşündüğümüz bölgeleri aratarak insanların ne tür güzerğahlar kullandıklarını görebiliriz.Diğer kullanıcıların gittikleri yerler hakkında fikir sahibi olabiliriz.Ayrıca bir bölgeye giderken kayıt yapıp daha sonraki gezilerde inceleme fırsatınız olacaktır.Tabii ki diğer kullanıcılarla gezdiğiniz yerleri paylaşıp onlara yardım etmiş oluyorsunuz. 🙂

Uygulama arka planda çalışabiliyor.Ancak şarjı hızlı bitirdiğini söylemeliyim.Ben batarya ile kullandığım için çok sıkıntı çekmedim.

 

Wikiloc uygulaması İphone link:  https://itunes.apple.com/en/app/wikiloc-free/id432102730?mt=8

Wikiloc uygulaması Android link:  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wikiloc.wikilocandroid

Wikiloc Türkçe sitesi link:  http://tr.wikiloc.com/wikiloc/home.do

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler!

 

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

 

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir