Timelapse’lere Hareket Katın!(Syrp Genie Mini)

Syrp Genie Mini

Merhabalar;

Bir çoğumuz Timelapse hakkında az çok bilgi sahibidir.Bilmeyenler için fotograf makinasıyla belli bir düzen ve aralık içinde arka arkaya çekilmiş fotografların  birleştirilmesi sonucu oluşan hızlandırılmış video tekniğine Timelapse diyoruz.

Hemen bir örnekle daha kolay anlaşılır hale getirelim.Filmlerde gördüğünüz geceden gündüze geçen hızlı sahne veya bulutların çok hızlı hareket ettiği bölümleri hatırlayın.Bunlar tam da Timelapse tekniği ile yapılıyor…

Syrp Genie Mini cihazı ile oluşturulmuş Timelapse videolarını yazının sonunda  paylaşacağım.Oradan izlersiniz.

Timelapse tekniği ile yapılmış videolar genelde iki tipe ayrılıyor.Fotograf makinasının sabit kaldığı veya hareketli olduğu videolar olmak üzere. Fotograf makinasının sabit kalarak çekilmiş fotograflardan oluşan timelapseler, bir süre sonra izleyiciyinin sıkılmasına ,ilgisinin dağılmasına neden oluyor.

Bu yüzden Timelapse tekniğinde iyi olan fotografçıların videolarına bakacak olursanız video esnasında fotograf makinasının da hareket ettiğini ve hazırlanan videoda daha dinamik bir havanın yakalandığını görürsünüz.Fotograf çekilirken fotograf makinası belli eksenlerde düzenli hareket ettirilerek hazırlanan video göze daha hoş görünür hale getiriliyor.

Genellikle 3 tip hareket şekli kullanılıyor.

-Slide

-Pan

-Tilt

Slide-fotograf makinası bir slider üzerinde belli ve düzenli aralıklarla hareket ettiriliyor.Bunun için manuel veya motorla çalışan sistemler kullanılıyor.

Pan-Fotograf makinası kendi ekseni etrafında belirlenen bir hızda döndürülüyor.(Sağdan sola veya soldan sağa kendi ekseni etrafında dönerek)

Tilt-Fotograf makinası yine belirlenen açılar arasında aşağı-yukarı veya yukarı aşağı şeklinde hareket ettiriliyor.

Timelapse tekniğine kısaca değindikten sonra geçelim bugünkü yazıma konuk olan cihaza….

Syrp Genie Mini

0-600x600

 

Bu cihaz bir slider değil.Onun için Syrp firmasının başka bir  slider cihazı mevcut.O cihaz üzerinde kullanılarak(kaydırarak) Slide hareketi(soldan sağa veya sağdan sola) yaptırılıyor.

Syrp Genie Mini ile fotograf makinasına Pan veya Tilt hareketini belirlenen açı ve hızlarda yaptırmanız mümkün.Eğer bu cihazdan 2 adet varsa bir ara aparat ile aynı anda hem Pan hem de Tilt hareketini yaptırabilirsiniz(Buna 2 Axis deniliyor)

 

2 Axis

 

İlk başta cihazı tripod üzerine takıp üzerine tripo kafasını oturtuyoruz.Tabii daha sonra da fotograf makinamızı yerleştiriyoruz.

 

Syrp Genie-Mini

 


Cihazı fotograf makinamıza bir kablo ile bağlanıyor.(Bu kabloyu cihazı satın alırken makinamıza uygun olanını seçerek almalıyız)Cihazın üzerinde 3 adet giriş mevcut.Bir tanesi fotograf makinasına bağlanıyor.Diğeri 2. Syrp Genie cihazı kullanacaksak onunla arasında köprü oluşturmak için. 3. sü ise şarj etmek için mini usb girişi.Cihaz tek şarj ile 5 saat çalışabiliyor.İçinde yerleşik batarya ile geliyor.(Kalem pille çalışmıyor).Cihaz akıllı telefon üzerinden programlanıyor ve kontrol ediliyor.

 

syrp-genie-mini
Syrp Genie Mini

 

Syrp Genie Miniyi yerleştirip fotograf makinamıza bağladıktan sonra  telefonumuza uygulama mağazasından uygulama indirip cihaza bluetooth üzerinden bağlıyoruz.

Syrp Genie Mini bize ne gibi avantajlar sağlıyor?

-Cihaz sayesinde fotograf makinamız( Timelapse çekim özelliği yoksa)Timelapse tekniğine uygun fotograf çekebiliyor.(Otomatik ardışık belirli aralıklı fotograf çekme özelliği)

-Belli açılarda belli hızda videolar da çekebiliyoruz.(Başından beri Timelapse’e daldık.Fotografın yanında videoda çekebiliyoruz)

-Bizim belirleyeceğimiz açılarla daha sonradan panorama yapmak üzere otomatik halde fotograflar çekebiliriz.

Cihazın menü ve ayar kısmına çok fazla girmeyeceğim.Aşağıda size vereceğim linklerdeki videolarda gerek ayarlanışı gerekse Syrp Genie Mini ile çekilmiş Timelapse video örneklerini göreceksiniz.

Bu arada elimde fazladan hiç açılmamış kutusunda bir adet Syrp Genie Mini cihazı bulunmakta.Almak isteyen olursa bana coucan@cektimgitti.com email adresinden ulaşabilirler.

Videolar

Syrp Genie Mini

Syrp Genie Mini ile çekilmiş Timelapse-1

Syrp Genie Mini ile çekilmiş Timelapse-2

Daha fazla videoyu özellikle yüksek kalitede Vimeo da izleyebilirsiniz.

 

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

 

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir