Raw için 4 neden

 

Neden Raw kullanalım!

 

Belki bir çoğunuzun bildiği fakat zaman zaman kafa karışıklıkları yaşadığımız ,raw jpeg tercihinde yaşanılan kararsızlıklardan sıyrılmanıza yardımcı olabileceğimi düşündüğüm bir yazı yazmak istedim. (wow uzun bir cümle oldu!)

Çektiğimiz fotoğrafların çok çok iyi olmasını istiyorsak bazı sabit fikirlerimizden vazgeçmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.Bunlar arasında “ben çektiğim fotoğrafla oynamak istemem,olduğu gibi kalsın” düşünceleri günümüzde çok kabul edilir olmaktan çıktı.(Düşünene de saygımız sonsuz:)) )

 

500px,flickr gibi sitelerde o çok beğendiğiniz ,”Nasıl bu kadar iyi fotoğraflar çekiyorlar” diye hayıflandığımız fotoğrafların, makinayla çekilip hiç bir işleme tabii tutulmadan yayınlanmadıklarını bilmeniz gerekiyor.500px demişken “Neden 500px” yazıma bu linkten göz atabilirsiniz.

 

Bu yazdıklarımdan nasıl olursa olsun özensiz fotoğraf çekelim nasıl olsa bilgisayarda düzeltirim şeklinde bir anlam çıkarmakta yanlış olur.Fotoğrafı çekerken itina göstererek çekim yapmalıyız ki bilgisayarın başına oturunca fotoğrafı daha kolay,zahmetsiz bir şekilde işleyebilelim ve istediğimiz güzel fotoğrafları elde edebilelim.Bilgisayar başında da bir o kadar az zaman harcayalım.Hammadde bozuk olursa yapılacak işlemlerden verim almamız mümkün olmayacaktır. Olay tam da burada gizli….Fotoğrafı çekim sonrası işlemek!!!

 

 

İşlenecek fotoğrafta aranan ilk kriter Raw formatında çekilmiş olması…

Gelelim başlıkta yazmış olduğumuz bu 4 nedene.

Neden Raw?

 

1-Esneklik

Raw jpeg gibi sıkıştırılmış bir dosya formatı olmadığı için size bilgisayar başında fotoğrafın renk,pozlama,beyaz ayarı gibi bir çok konuda esneklik sağlar.

Biraz açarsak Raw, fotoğraflarınızın renklerini, beyaz ayarını,pozlamasını ve bir çok parametresini değiştirebilmenizi ve bu değişikliği yaparken fotoğraflarınızdaki bozulmaları minimuma indirmenizi sağlar.Çünkü fotoğrafın ham halidir.

Ayrıca çekim esnasında makinanızın ayarlarında gözden kaçan(unutulmuş),önceki çekimden kalmış ayarların telafisi de  Raw ile mümkündür.

Raw

Raw için 4 neden
Before                                                                                                                                      After

 

2-Çekim Koşullarına Geri Dönebilme

Jpeg formatıyla çekim yaptığımızda fotoğraflar ,makinanın kendi özel beyaz,kumlanma ,renk, keskinlik gibi ayarları ile çekilmiş olur.Bu durumda çekilmiş olan fotoğrafın ham haliyle çalışmamız mümkün değildir.Jpeg ile çektiğimiz fotoğraflar, hiç bir zaman çekim esnasındaki ham haline geri döndürülemezler.Çünkü fotoğrafa makinanızın müdahalesi söz konusudur.Jpeg olarak çekilen fotoğraflardaki kayıp geri döndürülemez.Fotoğraf makinasının müdahalesi geri alınamaz.

Raw

Raw için 4 neden
Before                                                                                                                                       After

 

3-Kalite

Raw formatı jpeg formatına göre 6-7 kat büyük olduğun için jpeg ile çekilen fotoğraflarda ,fotoğrafın bir çok unsurunda kayıp vardır.Bu da fotoğrafın kalitesini düşürecektir.Çünkü JPEG formatı sıkıştırılmış bir formattır ve dosya büyüklüğünün az olabilmesi için kaliteden ve bazı unsurlardan feragat edilmiştir.

 

 

4-İşleme Programlarındaki Hazır Kamera Ayarları

Özellikle fotoğrafları işleme esnasında Lightroom,Photoshop ve benzeri programlar kullanıyorsak makinamıza özel hazır renk ve film benzetimlerini bilgisayar başında tek bir tıklamayla uygulama şansımız bulunmaktadır.Biraz açarsak makinada jpeg çekerek yapacağımız bir çok ayarı ,bu müdahaleyi makinaya bırakmadan masa başında kendimizin yapması mümkündür.

Raw

Raw için 4 neden
Before                                                                                                                                       After

 

Tüm bunlardan dolayı makinamızdaki çekim dosya formatını Raw olarak ayarlarsak, daha sonrasında bilgisayar başında fotoğrafımıza yaptığımız müdahaleler, daha doğru sonuçlar verecektir.

Artık bir çoğumuzun hafıza kartlarının kapasitelerinin büyük olduğunu düşünerek Raw çekin,daha sonra pişman olmayın diyerek yazıma son veriyorum.

 

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

 

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir