Neden Lightroom?

 

 

 

Her yeni fotografa başlayanın sorusudur aslında.Hangi fotograf yazılımını tercih etmeliyim?Sen ne kullanıyorsun?Hemen arkasından kolay mı?Neler yapıyorsun nasıl kullanıyorsun?

 

Ben bu sorulardan ilk ikisini cevaplamak adına bir şeyler yazayım dedim.Gerçi herkesin kendi programı kendine güzel görünür.Ya henüz herhangi bir fotograf yazılımıyla tanışmamış olanlar ya da kullanıp da değiştirmeyi düşünenler…Bekleyin yettim gari….. 🙂

 

Evet size Lightroom’dan biraz bahsetmek istiyorum.

 

İlk yazılım serüvenim Mac almamla birlikte Aperture ile başladı.(burayı kısa geçicem)Ama sağolsun bir gün Apple’ın attığı maille yıkıldım.Aperture desteğini sonlandırıp,güncelleme vermeyeceğini bildirince anladım ki bu iş için ehline başvurmak lazım…

Hep söylemişimdir fotograf makinası alırken kesinlikle genlerinde fotograf olan markaları tercih edin diye…Yazılımda da aynı şey geçerli..

Ben de bu iş için en meşhur ve bilinen , Adobe firmasına başvurdum.Şimdi önümde 2 seçenek vardı.Photoshop ve Lightroom….Her ikisi de fotografçılar tarafından tercih edilen yazılımlardı.Photoshop ise daha popüler bir yazılımdı.Adobe sitesinden her ikisinin de demo versiyonunu indirerek biraz kurcalamaya başladım…

Karar aşamasında ise neye ihtiyacım olduğunu düşünmekle geçti.İşte işin püf noktası da burası….

Eğer fotograflarınızda yoğun manipülasyon yapacaksanız,Stock fotografıyla ilgilenecekseniz,katmanlarla çalışacaksanız doğru adres photoshop!

Ancak bunların dışındaki konular için Lightroom fazlasıyla yeterli…

 

Lightroom u neden tercih ettim.Avantajları nelerdi?

 

-Stock fotografçılıkla ilgilenmeyi düşünmedim.Daha çok Manzara,Portre ve Makro Fotograflar çekmeyi  seviyordum.

-Katmanlarla çalışmaya gerek duymuyordum.

-Photoshopun yapamadığı Lightroom’un bence en önemli özelliklerinden olan fotografları tasnif etme ve filtreleme özelliği ,aynı şeyi 20 poz çekerek ölümsüzleştiren ,günümüz fotografçıları için bulunmaz bir nimetti.

-Program içinde hazırlayacağınız koleksiyonlar,kolay sosyal paylaşım özelliği,aradığım fotografı kısa sürede bulmak gibi bir çok özellik Lightroomu tercih etmeme sebep oldu.

-Bir de photoshop bana biraz fazla profesyonel ve karışık geldi.Şöyle ki içinde kullanmayacağım,ihtiyacım olmayan bir çok öğeyi barındırıyordu….

-Ayrıca Lightroom ile fotograflarımı da kolayca düzenleyebiliyordum.

Özellikle fotografla yeni ilgilenmeye başlayan arkadaşlar için söyleyeyim.Fotograflarınızı çekildiği gibi kalması konusunda ısrarcı olmayın.Ünlü fotograf sitelerinde gördüğünüz harika fotograflardan sonra yeni başladığınız hobinizden soğursunuz.Bu sitelere bir örnek 500px dir.İncelemenizi tavsiye derim.Ayırıca beni de bu adresten takip edebilirsiniz.(https://500px.com/coucan)

Daha önce yazmış olduğum Neden 500px yazımdan bu site hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Şu sıralar her ne kadar Photoshop eğitimi alsam da hala kullanacağım ana programım Lightroom..Onunla hemen bir çok işimi rahat görebiliyorum.Ayrıca Lightroom içinden Photoshop’a geçiş mümkün.Fotografı bir tuşla kendi aralarında taşıyabiliyorsunuz.

Dediğim gibi kendi tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza göre bir yazılım mutlaka seçin.(ister Lightroom ister Photoshop)Ama öncesinde Raw çekin.Neden Raw formatını tercih etmeniz gerektiğiyle ilgili Raw İçin 4 Neden yazımdan fikir edinebilirsiniz.

Yazılımsız kalmayın……

Her iki programda Adobe Firmasına ait…Eğer güncel sürümlerini kullanırsanız güncellemelerle gelen güzel özellikleri de alıyorsunuz.Tabii bunun için bir bedel ödemeniz gerekiyor.Adobe fotografçıları da düşünmüş(kendi cebini daha fazla) bu her iki program için bizlere aylık abonelik sisteminin dahil olduğu bir paket hazırlamış…

 

Adobe firması bu yıl ayda 29,25 TL fiyatla fotoğrafçılar için bir Creative Cloud planı sunmakta. Creative Cloud, Lightroom yanında Adobe Photoshop’un en son sürümlerini ve mobil uygulamalarını da içeriyor.Ayrıca bu planı satın aldığınız takdirde her iki programı da en güncel versiyonlarıyla kullanabileceksiniz.

Bu linki Fotoğrafçılar için Creative Cloud planının inceleyebilir ve uygun fiyata satın alabilirsiniz.

 

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

 

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir