Neden 500px?

Neden 500px?

 

Bu yazımda sizlere popüler fotoğraf sitesi 500px’ten bahsedileceğim.2009 yılında kurulmuş site şu anda dünyanın en ünlü fotoğraf sitelerinden biri.

Siteye fotoğraf yükleyebilmeniz için bir çok sitede olduğu gibi ilk etapta üye olmanız isteniyor.Size 4 farklı seçenek sunuluyor.Bunlardan ilki ücretsiz üyelik diğer 3’ü ücretli üyelikler.Ücretsiz üyelikte en önemli kısıtlama haftada 20 fotoğraf yüklemenize izin vermesi.Diğer ek özellikler ödediğiniz ücrete dolayısıyla üyelik çeşidine göre değişiklik gösteriyor.

 

 

neden 500px?
500px fiyatlandırma

 

 

 

Sitede üye oldunuz.Ve artık fotoğraf yüklemeye hazırsınız.Fotoğrafları yüklerken dikkat etmeniz gereken şeyler mevcut ama daha öncesinde sağ üst köşeden ayarlar kısmından kişisel bilgileri doldurmanız ileride sizin takipçi edinmenizde olumlu tarafları olacaktır.(örneğin ekipmanlarınız,varsa siteniz,sosyal medya hesaplarınız ayrıca kendinizden bahsedeceğiniz hakkında kısmı.)Bu arada bu bölümden sitenin dil seçeneğini de seçebilirsiniz.Türkçe mevcut!!

 

 

Biraz da fotoğrafları nasıl yükleyeceğimize gelelim.Sağ üst köşedeki yükle(upload) tuşuna tıklayınca size fotoğrafı hardiskten seçerek mi yoksa sosyal hesaplar üzerinden mi yüklemek istediğiniz soruluyor.Tabii burada en önemlisi fotoğrafın diğer sosyal medya hesaplarından yüklerken kalitesinin düşük olmamasına dikkat etmek.Ben genelde hardiskten seçerek yüklüyorum.Sürükle bırak şeklinde de bu işlemi yapabilirsiniz.Fotoğrafı seçtikten sonra açılan sayfanın sağ tarafında bir çok menü ve seçenek mevcut.

 

500px yükleme

 

 

Sağ üst köşeden-Yukarıdan aşağıya doğru

 

 

1-Publish– Fotografı yayınlayacağımız tuş.(ama acele etmiyoruz yapacak daha çok şey var!!)

2-Discoverability– Keşfedilebilirlik Buradaki çubuk ne kadar dolu olursa fotoğrafımız daha kolay keşfedilebilir demektir.

3-Keywords– Burada fotoğrafımıza tagler atıyoruz.Burada atanılan taglerle sitede fotoğraf araması yapılırsa bizim fotoğrafımızında görünmesini,bulunmasını sağlıyor(Önemli bir kısım bu kısmı mutlaka 15-30 arası tag ile doldurunuz.)

4-Marketplace– Bu kısım fotoğraflanızın başka kişiler tarafından indirilecek veya kullanılacak olması durumunda ücretli satmanıza olanak sağlayan kısım.Paranın %70  sizin.

5-Category-Fotoğrafınızı mutlaka bir kategoriye ayırmalısınız.Bu özellik fotoğrafınızın bulunabilirliğini arttıracaktır.

6-Title– Fotoğrafınıza isim verdiğiniz kısım.

7-Adult Content-Eğer fotoğrafınızda yetişkinlerin görmesinin uygun olacağı bir içerik varsa bunu işaretlemeniz uygun olacaktır.

8-Watermark– Kişisel fotoğraf imzanız

9-Licence– Lisans

10-Description– Fotoğrafınız hakkında bir şeyler yazmak isterseniz buraya yazabiliyoruz.

11-Add a location– Fotoğrafa haritada bir lokasyon belirleyebiliyoruz.

12-Add to Gallery- Fotoğrafınızı bir galeriniz varsa oraya ekleyebiliyoruz.

Yukarıdaki maddelerin tamamını daha sonra değiştirmeniz,ekleyip çıkarmanız mümkün.

Siteye fotoğrafanızı yüklediniz.Sonra ne oluyor?

Fotoğrafınız ilk önce “Fresh” olan bölüme düşüyor(Rating anlamında en alt kategori).Ve sitedeki diğer kullanıcıların beğenisine sunuluyor.Sistemdeki fotoğraflar beğenildikçe,Favorile alındıkça ve yorum aldıkça puan alıyor ve yükseliyor.Eğer bunlar yeterli ise “Upcoming” ve “Populer” kategorisine çıkıyor ki bu fotoğrafınızın beğenildiği anlamına geliyor.En üst nokta Editörün seçimi oluyor ki bunun için fotoğrafınızın 95-100 aralığında olması gerekiyor ayrıca ciddi bir beğeni sayısı alması gerekiyor.Artık gerisi editöre kalmış. 🙂

Burada en büyük sıkıntı fotoğrafınızı yeterli kullanıcıyla buluşturmak.Çok çok iyi fotoğraflar yüklemiş olsanızda bunu insanlar görmedikten sonra hiç bir şey ifade etmiyor.(Rating anlamında)

Örneğin fotoğrafınıza 30 kişi bakmışsa 25 beğeni alsanızda çok az kişiye ulaştığınız için bu fotoğrafınızı istenilen ve hakkettiği düzeye çıkarmıyor.Takipçi sayısı önemli…. 🙂

Kimi fotograflarda bu sayılar 1000 lerle ifade ediyor bilesiniz:)

Eğer takipçi sayınızı arttırırsanız ki bu çok çok yavaş ilerleyen bir konu.(Benim en çok zorlandığım)Bu durumda fotoğrafınızı daha çok kullanıcı(takipçi) görüyor.Bunların beğenileri,favoriye eklemeleri ve yorumları sayesinde o kullanıcıların takipçileri de fotoğraflarınızı görmesini sağlamış oluyorsunuz.Takipçinin takipçisi.Geometrik olarak artan bir sistem.Ve daha fazla kişinin fotoğrafınızı görmesini sağlıyorsunuz.(Akış bölümünden).

Kısacası takipçi sayımızı arttırmalıyız.Ama nasıl?

Bunun için yukarıda maddeler halinde yazmış olduğum konulara dikkat ederseniz bu size takipçi olarak dönebiliyor. Dönebilir çünkü tamamını eksiksiz yapsanız da genelde yüklediğiniz fotoğrafların bir çoğundan sonra takipçi sayınız değişmiyor.(üzgünüm!!)Bu esnada sizlerinde takip edeceği kullanıcılar oluyor.Onlar fotoğraf yükledikçe önünüze düşüyor ve görme şansına sahip oluyorsunuz.Beğenip beğenmemek size kalmış.Burada önemli olan başka bir durum size göre iyi fotoğraflar paylaşan kişileri takip etmek ve kendi gelişimize yardımcı olmak. 🙂

Herşey karşılıklı işliyor…

 

Tüm bunların dışında bazı ufak şeyler de size takipçi kazanmayı hızlandırabilir.(Belki belki belki…..)Bu kısımda işin biraz kurnazlık tarafı…

-Fotoğrafınızı siteye yüklediğiniz saat

-Fotoğrafı yüklemeden öncesinde ve sonrasında sitede yapacağınız beğeni ve buna benzer şeyler.

 

Sistem bu şekilde.

Bu arada siteye yüklediğiniz fotoğraflardan para kazanmanız mümkün.Ancak bu da o kadar kolay olmuyor. Çünkü sitede o kadar çok profesyonel fotoğrafçı var ki bir de fotoğrafa yeni başladıysanız onların fotoğraflarını görünce fotoğraflarınızı kendiniz bile beğenmeyebiliyorsunuz.Lightroom,Photoshop gibi benzer programlarda iyi işler çıkarmadan istediğiniz noktaya gelmeniz bence güç.(istisnalara her zaman saygım vardır.)Ben Lightroom CC 2015 kullanıyorum.500px yüklediğim fotoğrafların çoğunda Lightroom dan izler mevcut.

 

 

Sitede fotoğraflarınız için galeriler oluşturabilirsiniz.Açılmış bir gruba üye olabilirsiniz.Ayrıca kendinizde bir grup açabilirsiniz.

Bütün bunlar sizin diğer kullanıcılara ulaşmanızı arttıracak şeyler.

Bu bahsettiğim şeyler sakın ola ki umudunuzu kırmasın.Bence bu tip kaliteli fotoğraf sitelerinin en büyük yararı size iyi fotoğraflar göstererek ufkunuzu açıyor olması.Çünkü odaklandığı kategori fotoğraf olmayan sitelerde ve sosyal paylaşım ağlarında gördüğünüz fotoğrafların bir çoğu gerçekten yetersiz ve kötü çekilmiş fotoğraflar olduğu için oradaki beğenilerin bir çoğu sizi yanıltıyor ve de köreltiyor.(bu demek değil ki 500px e her yüklenen fotoğraf çok çok iyi.Ama sistemin akışında onlar elenip gidiyor.Üst sıralara çıkamıyor.)Sizde göreceksiniz ki bir süre sonra fotoğraf anlamında ciddi gelişmeler göstereceksiniz.

 

500px e aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz….

https://500px.com

 

Ayrıca IOS ve Android sürümleri de mevcut.

GooglePlay link:  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fivehundredpx.viewer&hl=tr

AppleStore link: https://itunes.apple.com/us/app/500px-discover-photos-from/id471965292?mt=8

 

Peki neden 500px?

-Arayüzü gerçekten bir çok siteye göre güzel(bence)

-Daha kaliteli ve güzel fotoğraflar görme şansınız var.

-Popüler paylaşım sitelerindeki tanıdık, akraba ,arkadaş ilişkisinden uzakta ,fotoğraflarınızın beğenilip beğenilmediğini anlayıp gelişimize katkı sağlamış oluyorsunuz.

-Beğendiğiniz fotoğrafçıları takip etme ve yenileriyle tanışma şansınız var.

-Fotograflarınızı galeri ve portföyler oluşturarak kategorize edebilir ve saklayabilirsiniz.

-Çeşitli gruplara üye olup o gruba özgü fotoğraf ve tartışmalara katılabilirsiniz.

-Para kazanma şansınız mevcut.

Olabildiğince sitenin kullanımını açıklamaya çalıştım.Bazı kısımları sizin keşfedeceğinizden şüphem yok.Mutlaka atladığım veya çok fazla ayrıntı gerektiren yerler mevcuttur.Bunları sitenin sonundaki yorumlar kısmından bana sorabilirsiniz.Sorularınızı olabildiğince hızlı yanıtlamaya çalışacağım:)

 

Benim 500px hesabım: https://500px.com/coucan

Bana buradan ulaşabilir,fotograflarımı görebilir ve de takipçi listenize ekleyebilirsiniz.

 

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

 

4 thoughts on “Neden 500px?

  1. Onur ;500 Px ile yazına katılıyorum.Çok güzel özetlemişsin.Zaten benim 500 Px’i kullanmamı ilgilenmemi sağlaman konusunda teşekkür ederim..

  2. Onur Bey, 500px fotoğraf sitesi hakkında en güzel ve yeterli bilgi sizin sitenizde mevcut.
    Son zamanlarda yüklediğim bazı fotoğraflar kendi galerime baktığımda görülmediği halde diğer kullanıcılar bu fotoğraflarımı görelebiliyor veya beğenilip yorum yazabiliyorlar. Bu stenin düzeltilmesi gereken bir sorunu mu olabilir acaba , bir fikriniz varsa eğer ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir