Nd Filtre Uygulaması-Lee Filters App

 

 

Herkese selam…

Bu yazımda size Nd filtrelerinizi kullanırken enstantane süresini kolayca hesaplayacağınız bir uygulamadan bahsedeceğim.

Nd Filtre Uygulaması-Lee Filters App

Aslında bu uygulama Lee ND Filtreler için yapılmış ancak sonuç itibariyle ND filtrelerde benzerin dereceleri birbirine benzediği için elinizdeki filtreler ile de uyumlu olacaktır.Eğer elinizdeki filtreler 6,10 veya 15 stop olarak enstantane süresini uzatıyorlarsa bu uygulamayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Uygulama çok basit ve kullanışlı.

Genelde ND filtreleri objektifimize taktığımızda fotograf makinamız netlemede kararsızlık yaşar.Çoğu zaman da otomatik netleme yapmaz.Bu gibi durumlarla uğraşmamak için komposizyonu oluşturduktan sonra, filtreyi takmadan bir netleme yaparız ve daha sonra netleme modunu manuel e alırız.Bu netleme esnasında ekranda gördüğümüz enstantane süresi bizim, referans enstantane süremiz  olacak ve uygulamada bu süreyi kullacağız.Daha sonra filtreyi takarız….

Uygulamayı açtığınızda üst kısımda filtreniz kaç stopsa (seçenekler 6-10-15) birini seçip daha sonra sol tarafta filtreyi takmadan önceki enstantane süresini seçiyorsunuz.Ve hepsi bu kadar.Sağ tarafta filtreyi taktıktan sonraki enstantane süreniz gözüküyor.Diyaframı değiştirmeden manuel moda alıp enstantane süresini uygulamanın sağ tarafında gösterilen süreye getirdik mi işlem tamam.Artık fotografımızı çekebiliriz.

Bu arada uygulamadaki filtre seçeneklerini stop sayılarına göre sıralarsak(soldan sağa)

Little Stopper–6 Stop Nd

Big Stopper–10 Stop Nd

Super Stopper–15 Stop Nd

 

Filtrenize uygun stop aralığını buna göre seçebilirsiniz….

Bazen çekim süresi 30 sn üzerine çıkıyor.Bu da Bulb modunda çekim yapmayı gerektiriyor.Uygulamada alt tarafında yer alan zamanlayıcıya  tıklayıp çekime başlarken aktif edersek çekim süresinden geri saymaya başlıyor.Süre bitince fotograf çekimini sonlandırmamız için bizi uyarmış oluyor.

Kısaca uygulama hem bize filtreyi taktıktan sonra olması gereken çekim(Enstantane) süresini gösteriyor.Hem de zamanlayıcı olarak bize yardımcı oluyor..

Buradan cihazla ilgili tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 

Lee filtrelerle ilgili yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Burayı tıklayarak  “Uzun pozlama manzara fotograflarında 6 ipucu” yazısına ulaşabilirsiniz..

 

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

 

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

Yeni yazılarda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir