Her Lensin Bir Sırrı Var!

Her lensin bir sırrı var!

Gerek sosyal medyada gördüğüm fotoğraflarda gerekse fotoğrafla ilgilenmeye başladığım yıllarda çektiğim fotoğraflara baktığımda , edindiğimiz ekipmanları yeteri kadar tanımadan ve anlamadan belli klişelerle fotoğraflar çektiğimizi farkettim.Üstelik bu lens ve makinalara ciddi paralar harcamamıza rağmen.

Fotoğraf makinaları ile ilgili kişisel deneyim ve fikirlerimi Hangi fotoğraf makinası bana uygun?  yazımda sizlere aktarmıştım.Tabi ki gerek o yazımda gerek bu yazımda herkesin fikrine ve deneyimlerine de saygım sonsuz.

Bu yazımda fotoğraf makinalarından daha çok ciddi yatırımlar yaptığımız lenslere eğilmek istedim.

Genelde fotoğrafla ilgilenmeye başlayan ve bir fotoğraf makinası alan bizler lens seçimlerini yaptıktan sonra aldığı lens hakkında daha fazla araştırmaya gerek duymayız.Çünkü lens alınmıştır ve parası ödenmiştir.Artık o lens ile fotoğraflar çekmek belki de bir süre sonra kendisini daha iyi ve farklı açılarda lensler almak ister.(Ben dahil :)) Lenslerin kaliteleri arttıkça(bir çok kriter mevcut) fiyatı da artmakta.Bu kalitenin ayaklarından biri de keskinlik.

En iyi lensi aldınız.Ancak fotoğraflarınız hala istediğiniz keskinlikte değil.Hatta sizin çok paralar harcayıp aldığınız lensle çektiğiniz fotoğraflar daha ucuz muadilleri ile çekilmiş fotoğraflardan daha az keskin.

 

Her lensin bir sırrı var

Yukarıda fotografta Fuji X100T üzerinde bulunan f2 diyafram lensi f4 ve f5,6 da keskin ancak f11 ve f16 da ise keskinliğini giderek kaybettiği görülmekte!Görüldüğü gibi lens heriki uç diyaframda da çok keskin değil.Bu tip örneklerin her lens için geçerli olduğunu göreceksiniz.

 

 

Örnekle manzara fotoğrafı çekerken f değerini en kısık konuma getirip manzara fotoğraflarının net alan derinliğinin fazla olmasını isterleriz.Bu portre fotoğraflarında en açık diyafram konumu için en sığ alan derinliği demek.Bunu yaparak neyi kaybederiz?

 

Keskinlik!

Bizlerin bilmesi gereken ise hiç bir lens en küçük diyafram değerinden tutun en büyük diyafram değerine kadar mükemmel keskinlikte olamaz.Daha doğru ifadeyle her lensin her bölgede (merkez,köşe..)en keskin olduğu diyafram ve diyafram aralığı vardır.

Demem şu ki bir manzara fotoğrafını f22 ve ya f32(lense göre değişiklik gösterir) gibi diyaframlarda çekecek olursanız keskinlikten ödün vereceğiniz kesindir.Genelde lense ait maximum keskinlik uç noktalar da olmaz.Bu diyaframlarda çekeceğiniz fotoğraflar keskinlikten ödün vermeniz anlamına gelir.Tüm bunlardan şu çıkarılmamalıdır.Eğer şartlar gereği uç noktalardaki diyaframlarda fotoğraf çekmek zorundaysak bunu yapmaktan kaçınmayalım.(portre fotoğrafında eğer en açık diyafram f1.4 ise ve bizim için koşullar 1.4 gerektiriyorsa tabiki fotoğrafımızı bu diyafram değerinde çekelim)Manzara fotoğraflarında ise hyperfocal mesafeyi değerlendirelim ki diyaframı en kısığa  getirmeden daha fazla net alan derinliği ve keskinliği alabilelim.Bu konuda internette çok fazla kaynak var.Bir çoğuda bence gayet yeterli bilgiler sunmakta o yüzden ben ayrıca bu konuda bir şeyler yazmayacağım.Yazının sonunda vermiş olduğum linkten hiperfokal mesafe hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

 

Lenslerin ve fotoğraf makinalarının incelendiği güzel siteler mevcut.Bunlardan en çok faydalandığım site

http://www.photographyblog.com

http://www.kenrockwell.com

Örneğin kendi kullandığım Fujinon 10-24mm f4 lensimde çektiğim manzara fotoğraflarım da 8-11 aralığını tercih etmekteyim.

http://www.photographyblog.com/reviews/fujifilm_xf_10_24mm_f4_review/sharpness_1/

Kısacası lenslerimizin en keskin diyafram aralığını da bilmeliyiz.Lens çok keskin cümlesinin yanında şu aralıkta daha keskin de diyebilmeliyiz.Ve de bu keskinlik değerlerlerinde fotoğrafınızı çekerseniz daha keskin fotoğraflar elde edersiniz.

Yazımın sonuna gelirken  tüm bu yazdıklarımın ışığında lenslerde kriter olarak sadece keskinliğin olduğu düşünülmemelidir.Ancak bir çok parametreye göz önünde bulunduralım derken fotoğraf çekimini de bir işkenceye dönüştürmeye de gerek yok.Bence en azından lensin keskinliği hakında bir fikir sahibi olmamız bile yeterli olacaktır.

Bu linkteki kaynak “Hiperfokal Mesafe” hakında size yeterli bilgiyi sunacaktır.

http://www.huseyinaldirmaz.net/2011/12/hyperfocal-netleme-mesafesi/

 

 

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

 

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir