Hamal Olma Fotografçı Ol

Hamal Olma Fotografçı Ol

Başlık biraz iddalı olsa da bugün Dslr aynasız karşılaştırması yapmayacağım.Bu konuya daha önceki bir yazımda değinmiştim.Burayı tıklayarak o yazıma ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda gerek Dslr gerekse aynasız fotograf makinalarını daha rahat taşımak için dizayn edilmiş sistemlerden bahsedeceğim.

Fotograf makina ekipmanlarını rahat taşıyabileceğimiz sistemler arasında en çok beğendiğimi  sizlerle paylaşmak istiyorum.Bu tarz ürünler farklı markalarda mevcut ancak bence en kullanışlısı bu.

Taşımak diyince aklınıza ilk fotograf çantası çeşitleri geldiğini düşünüyorum.Bahsedeceğim markanın iki adet çantasıda mevcut ama bu yazıda asıl odaklanacağımız nokta çanta haricindeki taşıma sistemleri.Yazımın sonunda birazda çantalarından bahsederim.

Markanın ismi Peak Desing. Çıkarmış oldukları ürünler birbirleriyle entegre çalışabilmekte.Bence en büyük artıları da bu.Bir kategorideki  ürünü aldığınızda bundan sonra başka kategorilerdeki ürünlerle entegre çalıştırabiliyorsunuz.

Herbir ürün için sitesindeki sayfasına, ürün isimlerinin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz(kırmızı renkteki yazılara) .Ayrıca ürünlere ait videolara linklere tıklayarak ulaşmanız mümkün.

Çıkarmış oldukları ürünleri 4 kategoride toplamışlar.

1-Çantalar

2-Klipsler

3-Kayışlar(askı)

4-Koruyucu

 

Sondan başlayarak bu ürünleri sizlere anlatayım.Hadi başlayalım!

Koruyucu(Cover)

Aslında bu modern bir fotograf makinası kılıfı.İddası camera ve objektifinizi su,kar,toz ve aşınmadan koruduğu yönünde.Fotograf makinamız ve objektifimizin zor hava koşullarında koruyor.Bu bez parçası tek parça bir ürün.İki tarafında büzmek için ipler mevcut.Makinaya giydirilerek hem objektifi hemde makinayı koruma altına alıyor.(Poşetin modern hali diyelim. 🙂  )

Üç çeşit boyutu var Büyük ,Küçük ve orta boyda olmak üzere.Orta boyutta olanının Canon 6d ve 24-105 mm objektif için yeterli geldiği bir kullanıcı tarafından belirtilmiş.Bu açıdan sizin için uygun olan boyutu öngörebilirsiniz. Ayrıca taşıma esnasında her iki tarafındaki ipler vasıtasıyla büzerek kamera ve objektifimizi dış etkenlerden korumuş oluyoruz.Ayrıca başta söylediğim gibi 2 numarada belirttiğim Klipsler ile entegrede kullanılabiliyor.Özellikle zor koşullarda fotograf çeken fotografçılara bu ürünü öneririm.Günümüzde bazı fotograf makinaları ve objektifler suya,toza karşı dayanıklı olsa da gerek bu özelliği olmayan ürünlerde gerekse her şeye rağmen bu özellikleri barındaran sistemlerde kullanımı bence mantıklı.Ayrıca makinanızı saklama anlamında da koruyucu bir kılıf olarak kullanılabilir.Örnekleri aşağıdaki fotograflarda mevcut.Yüksek fotoğraf kalitesi için fotoğrafların üzerine tıklayarak gezininiz.

 

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

 

Kayışlar(Askılar)

Beni en çok cezbeden ürünler kategorisi burası.Kullanmış olduğum makinam her ne kadar aynasız olsa da Dslr kullandığım dönemde de boynumda fotograf makinası taşımayı hiç sevmedim.Hala da sevmem.Bana hep eziyet gelmiştir.

Bu kategoride 5 çeşit ürün mevcut. 3 tanesi omuz,boyun sistemi 2 tanesi de bilekte kullanılacak ürünler.

Omuz-Boyun Askıları

 

1-Slide

2-Slide Lite

3-Leash

 

Slide

Bu ürün daha çok Dslr modelleri için daha uygun ama illaki Dslr için kullanılacak diye bir şey yok.Diğer 2 sistemden farkı en kalın(geniş) kayış bu.Ürün paketinde bir adet kayış 4 adet bağlantı aparatı ve bir adet makinanın altına takılan ve tripoda oturmasına yarayan Plate dediğimiz bir parça ile geliyor.

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

Slide Lite

Slide tan farkı kullanılan kayışın biraz daha ince olması.Firma bu kayışın özellikle Aynasızlara daha uygun olduğunu söylüyor.Paket içeriğinde yine 4 adet bağlantı aparatı ve bir adet Plate mevcut.

 

Leash

Bu sistem de ise Plate yok.Ayrıca kayış daha ince.Ancak ürün fotograflarında ürünü Dslr ile de kullanılabildiğini gördüm.

Üç sistemde de makinayı çapraz omuz,omuz ayrıca boyunda kullanmak mümkün.Her üç ürününde de kayışı kısaltıp uzatmak çok pratik ve kolay.İlk iki üründe(Slide ve Slide Light) beraberinde gelen Plate sayesinde aşağıda bahsedeceğim firmanın çıkarmış olduğu Klipslerle kullanmak mümkün.(bence bu özellik çok kullanışlı)Ayrıca ürünlerle birlikte gelen Plateler bir çok markanın belli tripod kafalarıyla uyumlu.Bu liste de bir çok tripod markası var.Buradan o listeyi görebilirsiniz.Belirtilen markaların bazı tripod kafalarıyla uyumlu buna dikkat ediniz.Özellikle Tripod almamış arkadaşların bu ürünü aldıktan sonra hangi tripod kafasını tercih edeceklerini siteden kontrol etmeleri doğru ve mantıklı olacaktır.

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

 

Yüksek fotoğraf kalitesi için fotoğrafların üzerine tıklayarak gezininiz.

 

 

El  ve bilek kayışları

1-Clutch

2-Cuff

Clutch(El kayışı)

Bu ürün makinayı el ile tutarken düşmesini engellemek üzere geliştirilmiş.Elinizi makina ile kayış arasına alarak sabit durmasını sağlıyor.Fotograf çekerken kolaylık sağlıyor.Pakette bir adet bileklik,iki adet bağlantı aparatı ve bir adet plate çıkmakta.Yine elinizi daraltıp gevşetmek için kullandığınız sistem çok pratik ve kullanışlı.Plate’i hem tripodda  hem de klipste  kullanabilirsiniz.

Yukarıda Plate için söylemiş olduğum tüm ayrıntılar buradada geçerli.Zaten tüm sistemde kullanılan Plateler birebir aynı.Bu da bize sistemler arasında birbirine uyum sağlamakta.

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

 

Cuff(Bilek Kayışı)

Bu ürünü paketinde 2 adet bağlantı aparatı ve kayış var.Fotograf makinanızı bileğinizde taşımak için yapılmış bir sistem.

Kayışı bileğimize takarak fotograf makinamızın elimizden düşmesini engellemiş oluyoruz.Firma ürünlerini tasarlarken bence herşeyi en kolay nasıl yapılır diye düşünerek yapmış.

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

Yüksek fotoğraf kalitesi için fotoğrafların üzerine tıklayarak gezininiz.

 

 

 

Klipsler

Klipsler 5 çeşit olarak karşımıza çıkmakta

1-Capture-hafif ve orta boy fotograf makinaları için tasarlanmış olan

 

Capture ve Capture Pro ya ait Video buradan ulaşabilirsiniz!!

 

2-Capture Pro-Ağır veya pro fotograf makinaları için tasarlanmış olan

3-Capture Lens-Lens taşımak için tasarlanmış olan

 

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

 

4-Capture P.O.V-Go pro için tasarlanmış olan

 

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

5-Capture Banio-Dürbün için tasarlanmış olan

 

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

 

Tüm sistemler için klips dediğimiz kısım (Ürünlerin yerleştirildiği kısım) aynı.Bu klipsleri sırt çanlarının öne bakan omuz kısımlarına,kemerlere ve ürettikleri çantalarda olduğu gibi sıkıştırılabilecek tüm bölgelere takmak mümkün.Bu da size mutlaka hitap edecek bir nokta var.Bu klipsler sayesinde makinayı(veya lensleri) elinizde veya omzunuzda taşımanıza gerek yok.Bu ürünleri çok beğendiğimi söylemeliyim.

Farkları ise yerleştirilecek olan ürüne bağlantı noktaları.

Bunlardan Capture Lens adlı ürün lensleri taşımayı ve lens değiştirmeyi eziyet olmaktan çıkarmış.Şu anda Canon,Nikon.Sony lensler ile uyumlu.Ürünlere ait fotografları aşağıda görebilirsiniz.

Yüksek fotoğraf kalitesi için fotoğrafların üzerine tıklayarak gezininiz.

 

Çantalar

2 çeşit çanta mevcut.

1-The Everyday Messenger(En büyük)

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

2-The Field Pounch

Ürüne ait Videoya buradan ulaşabilirsiniz!!

Çantalar konusunda çok fazla ayrıntıya girmek istemiyorum.İki renkten oluşmaktalar.Her iki çanta da omuzda taşımak için geliştirilmiş.Klips diye bahsettiğimiz ürünleri bu çantalarda kullanarak yukarıda klipsler bölümünde bahsettiğim tüm ekipmanları taşımanız mümkün(Fotograf makinası,dürbün,lensler….)

Her biri farklı boyutlarda.Bunlar ile ilgili fotografları aşağıda görmeniz mümkün

Yüksek fotoğraf kalitesi için fotoğrafların üzerine tıklayarak gezininiz.

 

 

Son söz ürünleri ülkemizde internet üzerinden bazı satış kanallarından bulmak mümkün olsa da çok pahalılar.Yurtdışından vergiden muaf olarak 75 € geçmeyecek şekilde getirtmek mümkün.75 € bedel kargo bedeli hariç.Bu rakamın içinde taşınma bedeli dahil değil.Kısacası kargo bedeli bizi ilgilendirmiyor.Getirtilen ürünün ticari mahiyette gözükmemesi adına adet olarak 1 adeti geçmemesi önemli.Dolar cinsinde hesaplamak isterseniz o günkü euro kurunu dolara çevirebilirsiniz.

 

 

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

 

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir