Fujinon XF 50-140mm f:2.8 R LM OIS WR Lens incelemesi

Herkese merhaba!

Fujinon XF 50-140mm f:2.8 R LM OIS WR Lens incelemesi

İlk inceleme yazımla karşınızdayım.Bu incelemede Fujifilm’in zoom lenslerinden olan Fujinon XF 50-140mm f:2.8 R LM OIS WR telefoto lensini inceledim.Lensi incelemeye geçmeden önce Fujifilm Türkiye’nin biz fotograf severlere yaklaşımından bahsetmekte yarar görüyorum.

Fujifilm Türkiye şu an itibariyle İstanbul,İzmir ve Ankara kendi mağazalarıyla hizmet vermekte.Daha çok şehirde olmalarını temenni ederim.Belirtmek isterim ki Fujifilm Türkiye gerek fiyatlarıyla olsun(Sitesinde dediği gibi fiyatlar Amerika fiyatlarından daha ucuz),gerek müşteriye yaklaşım tarzıyla olsun beni şaşırtmayı başardı.Müşteri memnuniyeti üst düzeyde.

Lense gelecek olursak ilk izlenimlerim,

Lens gayet şık bir kutuda gelmekte.Kutunun içinden lens, hood ,lensi tripod a oturmak için bir metal bir parça, kitapçıklar ve lens için koruyucu kılıf çıkmakta.

Lens 50-140mm f:2.8 aralık olarak 76-213 mm (35 mm de) denk gelmekte.Her fotograf severin bildiği bir zoom aralığı.Minimum diyafram değeri ise f:2.8 ve sabit.Zoom aralığı değişse bile minimum diyafram değişmemekte ki bu da lensin kalitesini arttıran bir özellik.( Fiyatını da 🙁  )

Fujinon XF 50-140mm                                               

                                   Fujinon lens karşılaştırma(50-140mm f:2.8-90mm f:2-56m f:1.2)

Lensin teknik konularına girmekten çok 1 haftalık yoğun kullanımımda elde ettiğim izlenimlerimi sizlere aktarmak isterim.

Lens gerek görsel olarak ,gerekse ele alındığında diğer Fujinon lenslere göre biraz büyük ve ağır(1 kg hood dahil).Bunun en büyük nedenleri arasında

1-Lensin dış yapısının metal malzeme ile kaplanmış olması

2-Lensin zoom aralığında boyunun ileri geri değişmemesi(Avantaj)

3-Kullanılan mercek elemanlarının fazlalığını söyleyebiliriz.

Biraz ağır ve büyük derken hemen gözünüzü korkutmak istemem aslında.Diğer markaların 70-200 mm aralığında f:2.8 lensleriyle karşılaştırınca en azından 600-700 gr kadar hafif.Bu fark diğer Dslr makina ve lensi birlikte düşünürsek 1 kg kadar bir avantaj sağlamakta.

Lensin dış yüzeyinin metal olması, lensin kalite hissini önemli ölçüde arttırmakta.Zoom halkası ve manuel netleme halkası kaliteli bir plastikten oluşmakta.Bu halkaların tonlaması gayet yerinde.(Ne çok zor dönüyor ne de çok gevşek).Ayrıca diyafram halkası lensin üzerinde ve numaralar gözükecek şekilde sıralanmış(f:2.8-f:22).Lensin diyafram değerlerini buradan değiştirmek bence gayet güzel bir fikir, ayrıca son derece de pratik.

Fujifilm bu lensi tasarlarken su , toz ve düşük ısıya (-10 dereceye kadar) karşı dayanıklı olduğunu da söylemekte.Ama bunu deneme fırsatım olmadı,kasten bunu deneyeceğimi de sanmıyorum :))

Lensin ele oturuşunda bir problem yok!Ancak gördüğüm tek olumsuz yanı benim kullandığım Fujifilm X-T1 modelinde lens makinaya kıyasla biraz büyük durmakta.Sanırım  grip ile daha kolay bir tutuş olacaktır.Ama bu durum çok rahatsız edici değil onu söyleyeyim.Çektiğim fotograflarda herhangi bir olumsuzluk yaratmadı.

Lensin fotograf çekerken ki özelliklerine geçecek olursak

1-Netleme hızı bence son derece iyi.Ortam çok karanlık olmadıktan sonra netlemeyle ilgili hiç bir gecikme yaşanmamakta.Karanlık ortamlarda ise her lenste olduğu gibi performansı belli belirsiz düşmekte.Lensin netleme hızı beni tatmin etti.Gün ışığında netleme hızı ile ilgili problem yaşamadım.

2-Lensin üzerinde düğme olarak sadece OIS(titreşim engelleme) i açıp kapama düğmesi var ki  lensin OIS (titreşim engelleme) özelliği çok iyi çalışmakta.Hem gürültüsüz hemde işini o kadar iyi bir şekilde yapmakta ki denemelerimde 1/10 sn de bile fotograflarımda titreşim kaynaklı bir sorunla karşılaşmadım.Fujifilm bu konuda o kadar iddalı ki sınıfının en iyi görüntü sabitleme sistemi olduğunu söylüyor.Haksız da sayılmaz 1/10sn enstantane bence de fazlasıyla iyi.Bu durum ışığın az olduğu ortamlarda çok faydalı olacaktır.Hem fotograftaki titremeyi önleyecek hem de daha düşük İSO değerlerinde fotograf çekilmesi sağlanacaktır.Kumlanma en aza inmiş olacaktır.Tripod ihtiyacını da asgariye indirecektir.

3-Belki de en önemli konulardan birisi keskinlik ve bokeh kalitesi. Lens keskinlik adına işini en iyi şekilde yerine getiriyor.Gerek merkez gerek köşe noktalar da keskin ayrıca farklı zoom aralıklarında  ve diyaframlarda da keskinliğini koruyor.F:2.8 diyafram değerinde köşelerde hissedilmeyecek kadar da olsa biraz kararma var.Bunu fotografta görmek neredeyse imkansız.F4 ten sonra bunu hissetmek mümkün değil.(Genelde lenslerde minimum diyaframda, bir miktar köşe kararması dediğimiz problemle karşılaşırız ama bunu fotografta farketmek hele ki üst düzey lenslerde çok çok zordur)

Hafta sonu büyük bir park alanına gittim bol bol fotograf çektim.

Kendi deneyimime bakacak olursak lensi sokak fotografçılığında kullanabiliriz.Açı olarak dar kalacağını düşünebilirsiniz ancak özellikle geniş alanlarda(meydanlarda ,parklarda..)insan portrelerinde harikalar yaratmakta.Düşük diyaframından dolayı bokeh kalitesi yüksek portreler çekmeniz mümkün.Fotograftaki ortam gereği oluşabilecek arka plan karmaşasını bu şekilde önleyebilirsiniz.Hemde kimseyi rahatsız etmeden.Renginin siyah olması bir avantaj,daha az dikkat çekmekte.

Tabi ki zoom aralığından dolayı yakınlaşması zor veya imkansız olan tüm konuların fotografını çekmekte kullanabilirsiniz.

Ayrıca yakın zamanda çıkacak olan Fujinon Teleconverter  XF 1.4X TC WR ile de maximum 300 mm yakın bir zoom değerine ulaşmak lensin zoom kabiliyetini arttıracaktır.

 Fujinon Teleconverter  XF 1.4X TC WR

                                                                                             Fujinon Teleconverter  XF 1.4X TC WR

Genel olarak değerlendirmek gerekirse

Lens optik olarak harika, dış malzeme kalite olarak üst düzeyde,titreşim engelleyicisi harikulade ,işini çok çok iyi yapıyor.Keskinlik ve bokeh anlamında ise APS-C makinalardaki sınıfının en iyisi hatta FF makinalarda ki benzer aralıktaki lenslerle rahatlıkla boy ölçüşebilecek kadar iyi.

Benim moralimi bozan noktaya gelirsek fiyatı yüksek.Her 70-200mm f:2.8 (35 mm denk) lenste olduğu gibi biraz pahalı.İnsan bütün lenslerin ucuz olmasını istiyor:))

+ Lensin fiziksel kalitesi

+ Titreşim önleyici

+ Optik kalite,fotograf ve bokeh kalitesi

= Görece olarak ağır olması(Diğer Fujinon lenslere kıyasla)

– Fiyat

70-200mm zoom aralığını seven  Fujifilm makina sahipleri bu lensi çok seveceklerdir.

Yazımla ilgili yorumlarınızı ve her türlü eleştirilerinizi saygı çerçevesi içinde aşağıdaki yorum kısmında yapabilirsiniz.Elimden geldiğince ve dilim döndüğünce cevaplamaya çalışacağım.

Fotograf çekme hevesiyle,sağlıcakla kalın.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler!

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

 

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

 

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

3 thoughts on “Fujinon XF 50-140mm f:2.8 R LM OIS WR Lens incelemesi

  1. Keşke örnek fotoğraflar yüksek imaj kalitesi olanlardan seçilseydi. Bu fotoğraflardan hiçbiri bu lensi tercih etmeye sebebiyet veremez maalesef. Yaprak fotoğrafı haricinde keskin bir fotoğraf göremedim.

    1. Haklısınız vahit bey ilk başta yüksek çözünürlükte koyduk.Fotografların açılması çok çok yavaştı.Bu yüzden ülke koşulları gereği mecburen kaliteden ödün vermek zorunda kaldık.İyi akşamlar

  2. .”Her 70-200mm f:2.8 (35 mm denk) lenste olduğu gibi…” 35mm denk derken ne demek istediniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir