Fujifilm X-T2 ile 1 Hafta

 

 

Tekrar merhabalar,

Bu yazımda sizlere Fujifilm X-T2 ile yaşadığım ilk haftadan edindiğim ve dikkatimi çeken deneyimlerimi paylaşacağım.

Türkiye’ye açıklanan tarihten 4-5 gün erken gelmesi açıkçası bana fazlasıyla sürpriz oldu.Elime geçer geçmez bol bol fotograf çekmek istedim.Ama zamansızlıktan 2-3 gün bekledim.Tabii bu sancılı süreci atlatır atlatmaz çekimlere başladım.

Bu yazımda çektiğim fotoğraflardan çok, eski bir Fujifilm X-T1 kullanıcısı olarak hoşuma giden yenilikleri sizlere aktarıcam.Aslında yazının başlığından da anlaşılacağı gibi.

X-T2 yi içinde iki pil daha taşıyabilen ve daha bir çok yeteneğini ile bir gripten fazlası olan aparatıyla birlikte aldım.Hemen gribi makinaya taktım.

1- İlk olarak gribin de etkisiyle makinanın tutuşu ve ele oturuşu harika olmuş.X-T1 de özellikle ağır ve büyük fuji lenslerindeki o tutuştaki yaşanan zorluk giderilmiş.(Zorluktan kastım az da olsa desteklemek gerekiyordu)

2- Tabiki üstteki iso ve enstantane tekerleklerinin kalınlaşması ve kilit sistemine kavuşmuş olması.Hem çevirirken kolaylık hem de kilitlendikten sonra farkında olmadan değişmesinin önüne geçilmiş.Harika olmuş.

 

Fujifilm X-T2
Fujifilm X-T2

 

3- Ekrana 3. Açının gelmesi özellikle dik kadrajlarda veya yandan çekilecek habersiz çekimlerde boyun bükülmelerinin önüne geçmiş.Zaten oynamayan ekrana gıcığım…Bir fotograf makinasında önemsediğim özelliklerdendir.

 

Fujifilm X-T2
Fujifilm X-T2

 

4- 325 adet netleme noktası.Artık kadrajın büyük bir kısmı netleme noktasıyla dolu.Zaten günümüzde yeni çıkan tüm makinalarda netleme noktası savaşı yaşanıyordu.Fuji bu konuda geri kalmamış…

5- Tabi ki joyistik.O kadar netleme noktası olurda tuşlara tık tık basarak kaydırmak olur mu.Olursa da işkence olur.Fuji kullanıcılarını seviyor ne diyelim.

 

xt2tilt1_2040.0

 

6- AF-C modunun yeni sensör ile birlikte yazılım desteğini arkasına alarak hareketli görüntülerdeki başarısı…Kendi denemelerimde hareketli objeleri hiç kaçırmadı.Tamamı net çıktı.

7- Yazılım kısmında My menü ekranı hoşuma gitti.Artık sık kullandığınız menüleri buraya taşıyıp menüler içinde aramak zorunda kalmıyorsunuz.

Aslında yeni gelen 4K video kalitesi,artan megapiksel değeri de var ancak şu aşamada bunlar dikkatimi çekmedi.Henüz 4K video çekmedim.Megapixel artışı kullanım anlamında pek farklılık yaratmadı.(Bu demek değil ki iyi olmamış.Mutlaka iyi oldu ama bu ilk izlenimlerimde dikkatimi çekmedi)

Sevmediğim tek bir şey var onu söylemezsem olmaz.O da Işık ölçüm modlarının olduğu kadranı çevirmek zor.Enstantane tekerleği ile deklanşör arasına sıkışmış gibi geldi.Parmaklarım çevirmekte zorlandı.

Bekleyipte bulamadıklarıma gelince madem 4 K video var.Bir de dokunmatik ekran olsun isterdim.Video çekerken odak noktalarını ekrana dokunarak değiştirmek harika olurdu.

Gps olsun istiyor gönül.Gittiğin yerleri ve fotografları haritada görmek güzel olurdu.

Bu eksikliklerde sanırım X-T3 e nasip olacak.Herşeye rağmen bence X-T1 eksiklikleri giderilerek daha da geliştirilmiş bir makina çıkmış ortaya.Fuji kullanıcılarının sesine kulak vermiş.Zaten fujinin en sevdiğim özelliklerinde  biri de kullanıcısına değer vermesi,isteklerini kulak ardı etmemesi.

Ben çok beğendim.1 haftalık kullanımda dikkatimi çeken özellikleri sizlerle paylaştım.Tabiki daha bir çok yenilik var ancak bunlar ilk haftaki deneyimden aklımda kalanlar.

 

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

Yeni yazılarda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir