Fuji’den Gelen Yaz Esintisi X-T2

 

Fuji’den Gelen Yaz Esintisi X-T2

 

Fuji ,Japonyanın en yüksek dağı.7 Temmuz günü gelen esintiden bahsedecek olursak tabii ki bu bir rüzgar değildi.Dağla da ilgisi yoktu.

Fuji denilince tabii ki aklımıza  tek japonyadaki dağ gelmiyor.Belki bir çoğumuzun dağdan haberi bile yok.Zaten bugünkü yazımın konusu da dağ değil:)

Fujifilm ismini bu dağdan almış ve lansmanını yaptığı bence şu ana kadar çıkarmış oldukları en iyi ve yetenekli aynasız fotograf makinası.Belki yazılarımın bir kısmını takip edenleriz olmuştur.”Hangi fotograf makinası bana uygun” yazımda Fujifilm X-T1 fotograf makinası sahibi olduğumdan bahsetmiştim.Aynasızların yavaş yavaş DSLR ların yerine geçeceğinden ve giderek yetenekleri arttıracağından bahsetmiştim.(Yukarıdaki linkten o yazıma ulaşabilirsiniz.)Fujifilm X-T1 aynasızlarda bahsedilen bir çok eksik yönü kapatmış bir makinaydı.Tabi ki eksikleri veya zayıf noktaları yok muydu vardı.Bu kapitalist düzende firmalar hangi fotograf makinasında kullanıcının tüm isteklerini karşılıyor ki!Ama ben X-T1 i çok sevmiştim.Aslında hala seviyorum da ama sanırım artık ayrılma zamanı geldi.Çünkü gönlüm başka bir makinada artık!

Nihayet X-T2 geldi.Ancak hemen heyecanlanmayın satışa başlaması Eylül-2016 yı bulacak.

 


Fuji'den Gelen Yaz Esintisi X-T2


Fujifilm bence yine yapacağını yaptı.

Neden mi?

X-T2 ile neler mi geldi!Tek tek anlatmaya çalışayım.

İlk başta bu megapixel savaşlarında zayıf kalan 16 megapixelden 24 megapixele geçiş yapılmış.(insan hep daha fazlasını istiyor)

Sensörünü X-Pro2 ile karşımıza çıkan daha yetenekli bir sensöre yükseltmiş.(X-Trans™* CMOS III & X-Processor Pro)

Focus sisteminde yeniliklere gidilmiş ve daha hızlı focus yapabilen bir makina ortaya çıkmış.

Saniyede 8 kare çekim hızından 11 kare çekim hızına yükseltilerek özellikle hareketli görüntülerdeki yeteneğini arttırmış.

Her zaman DSLR kullanıcılarının aynasızlarda en sevmedikleri  ki ,X-T1 de bile harikalar yaratan EVF(Elektronik vizör)ün gecikmesini daha da düşürülmüş.(Shutter time lag 0.005 sec, yenileme hızı 100fps )Bu değer X-T1 de 56 fps idi.Ayrıca Xt-1 e nazaran vizör parlaklığı 2 kat artmış.Dahası ortamdaki ışığa bağlı olarak bu parlaklık makina tarafından ayarlanabiliyor.Böylece vizörden herşey daha da net.

Video yeteneklerini de geliştirmişler.Evet artık 4K-30fps e kadar video kaydedebiliyor.Üstelik bu videoları Fujinin ünlü film benzetimleri ile yapıyor.(Provia,Astia,Velvia,Acros…)Aynı zamanda bu kayıtları canlı olarak HDMI çıkışıyla ekrana da verebiliyoruz.(4:2:2 HDMI çıkışından)Ses kayıt etmek için harici mikrofon girişi de var.Video çekerken F-Log diye adlandırdığı  profiliyle sayesinde daha dinamik renkler elde etmemizi sağlıyor.Sözün kısası Fuji yıllardır eleştiri aldığı video kısmında da X-T2 ile cevap vermiş oluyor.Bu konuda biraz geç kaldığını düşünenlerden olmakla birlikte en azından video konusunda radikal adımlar atması beni çok sevindirdi.

X-T1 deki video tuşu  bulunduğu yerden kalkmış ve X-T2 çekim modlarının olduğu kadrana eklenmiş.

 

X-T2_BK_Top_White-1

 

Makinanın ölçüleri çok çok az  büyümüş.Sonuçta aynasızları sevmemizin nedeni DSLR dan daha küçük ve hafif olmaları.Bu arada 60-65 gr kadar da ağırlaşmış.

 

Fuji'den Gelen Yaz Esintisi X-T2
Boyut Karşılaştırması

 

 

X-T1—-XT2 Boyutları

 

 

Beni sevindiren diğer bir özellik ise(aslında iki)

İlki X-T1 de karşılaştığım makinanın üzerindeki tekerleklerin bir kısmının kilit sistemi olmadığı için zamanla istem dışı dönmesiydi.Tabi ki bu çekim esnasında olmuyordu.Ancak özellikle çantaya koyup çıkarırken bu tekerleklere istemsiz ve farkında olmadan temas sonucu ayarlarda değişikler oluyordu.Fuji bu konudada kullanıcılarının sesine kulak vermiş olmalı ki tekerleklerin üzerine pratik bir kilit sistemi koymuş.Tekerleğin üzerinde bulunan tuşa tıklıyorsun kilit açılıyor,tekrar tıklıyorsun tekerlek sabit hale geliyor,kilitlenmiş oluyor..Bence bu çok kullanışlı olmuş.

 

Arkadaki q tuşu focus asist tuşunu yerini almış.q tuşunun yerini de X-Pro2 deki joystik gelmiş.Böylece focus noktasını hareket ettirirken daha hızlı ve pratik olunması sağlanmış.

 

 

p8900643

 

 

Bu arada focus noktası derken 325 adet olduğunu belirtmek isterim.Gerçekten büyük değişim….X-Pro2 den de fazla….

Makinanın arka ekranında da değişikliğe gidilmiş.Artık üç yöne dönebilen(açı verilebilen) hareketli bir ekrana sahip.X-T1 de 2 yönlü hareket kabiliyeti vardı.Ekranın 3. yönü genelde dik açı çekimlerde kolaylık sağlıyor.

Çift Sd kart girişi getirilmiş.Bu X-T1 de tek adetti.

AF-C diye bahsedilen hareketli görüntüleri çekmemize yarayan moda yeni sensör ve işlemci ile yeni özellikler getirilmiş.Ayrıntıya girmeyeceğim ancak gördüğüm kadarıyla hareketli objelerdeki görüntüyü yakalama yetenekleri oldukça ileriye taşınmış.(Saniyede 11 kare çekim hızını da ayrıca hatırlatayım.Vizör görüntü yenileme hızının da 56 fps den 100 fps çıkması hareketli görüntülerde Fujinin çıtayı ciddi anlamda yükselttiğinin kanıtı.)

Menü sistemi X-T1 e göre yenilenmiş.Sonuçta her yeni şey bizlere başta karışık gelecektir.Uzun süre deneyimlediğim zaman iyisi kötüsüne bakarız.

X-T2 nin ele oturuşu  X-T1’e göre biraz daha iyileştirilmiş.

Yeni bir ışık ölçüm modu eklenmiş.Böylece X-T1 de bulunan 3 ışık ölçüm moduyla toplam 4 e çıkmış.

Deklanşörün üst kısmı içe doğru vidalı bir yapı almış.Böylece eski tip tetikleyiciler buraya takılabilir hale gelmiş.Benim için daha da önemlisi Fujinin bir çok modelinde kıskandığım kırmızı deklanşör aksesuarı bu kısma takılabilecek.

 

Poz telafisi arttırılmış artık +-5 EV (X-T1 de +-3 EV idi)

Flaş sekranizasyon hızı 1/250 e geliştirilmiş.

Mekanik shutter 1/8000 e düşmüş.(X-T1 1/4000 idi.)

Usb 3.0 a yer verilmiş.Daha önceki modelde Usb 2.0 mevcuttu.

Ayrıca X-T2 ile birlikte kullanılmak üzere bir de grip tanıtıldı.Bu grip X-T1 deki grip e göre daha yetenekli.Başta Grip içine 2 adet pil giriyor.Bir adette makinada olursa toplamda 3 adet pil ile çalışmış oluyorsunuz ki bu da 1000 kare fotografı rahatlıkla çekebileceğiniz anlamında.Ayrıca piller grip içerisindeyken sarj olabiliyorlar.Fuji ,şarj süresi olarak 2 saatte 2 pili sarj ettiğini iddaa ediyor.Gripteki Boost modu makinanın gücüne güç katıyor.Saniyedeki çektiği kare sayısını arttırdığı gibi Focus sisteminde de yetenekleri arttırıyor.Bir nevi bilgisayarlardaki işlemciye uygulanan overclock…Harici kulaklık çıkışı da Grip üzerinde mevcut.Aşağıdaki listede performans artışı gösterilmekte…

Ayrıca hemX-T2 hem de grip su geçirmez ve zorlu hava koşullarına karşı dayanıklı.

Tabi ki Grip ayrıca satılmakta…

 

xt2tilt1_2040.0

 

 

FujifilmXT2-15

 

 

 
NORMAL BOOST Camera only With Grip
AF speed 0.08 sec. 0.06 sec.
EVF refresh rate 60fps 100fps
Shooting interval 0.019 sec. 0.017 sec.
Shutter time lag 0.05 sec. 0.045 sec.
Blackout time 130msec. 114msec.
High-speed continuous shooting 8 fps 11 fps

 

Yazımın sonuna gelirken X-T2 yi şöyle tanımlayabilirim aslında…

X-T1 in mirasçısı.Kalıtımını X-T1 den almış.X-T1 in eksik ve zayıf olduğu noktaları güçlendirerek yeni bir makina yaratmışlar.Eklenen özellikler kesinlikle ufak tefek değişikliklerden ibaret değil.Bu yüzden aklınıza arabalardaki gibi bir makyaj yeniliği olarak gelmesin….

Şu ana kadar farkettiğim detaylar bunlar.Ufak tefek veya unuttuğum özellikler vardır.Dikkatimin çektiğini sizlerle paylaşmaya çalıştım.Yazımda bahsetmediğim sizlerin bildiği bir özellik varsa yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

 

Aşağıdaki  videoda X-T2 nin kısa bir tanıtımı bulacaksınız.

 

 

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

 

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

 

 

 

2 thoughts on “Fuji’den Gelen Yaz Esintisi X-T2

  1. Yazıyı makine çıkmadan önce yazmışsınız. Haliyle yorumdan ibaret. Kullandıysanız kullanım sonrası tecrübelerinizi paylaşmanız daha yararlı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir