Filtrelerin Efendisi-Lee Filtreler

Lee Filtreler

 

Tekrar merhabalar,

 

Yüzüklerin efendisi olur da filtrelerin efendisi olmaz mı 🙂

Bugün sizlere dikkatimi uzun zaman önce çekmiş bir filtre sisteminden bahsedeceğim.Bu filtre sistemini tanıyıncaya kadar  filtre denilince aklıma , lensin önüne döndürerek taktığımız yuvarlak filtrelerden başkası  gelmiyordu.Piyasada yaygın olanları da bunlardı.Biraz daha derinlemesine inceleyince daha farklı filtre sistemlerinin olduğunu, tanınmış fotografçılarının çoğunun da Lee filtre sistemini kullandığını keşfettim.Bugün sizlere bu filtre sisteminden bahsedeceğim.Yazının sonunda anlayacaksınız ki bu filtre sistemi daha kullanışlı ve özellikle manzara ve doğa fotograflarında daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.

Lee filtreler ana hatlarıyla 4 farklı grup olarak ayrılmışlar.(yazıda Filtre Sistemleri olarak adlandıracağım.)

 

1-Seven5– (Hafif ve kompakt sistemler için)

2-100 mm –(Dslr,Orta format makinalar için)

3-Sw150– (Ultra Geniş açı Lensler için)

4-Bug– (GoPro hero 3-GoPro 3+-GoPro 4 için)

 

 

Lee Filtreler
Filtrelerin Efendisi-Lee Filtreler

 

Aklınız hemen karışmasın.Hangi filtre sistem bana uygun diye düşünürken Lee bizim işimizi oldukça kolaylaştırmış.

İlk yapılması gereken elimizdeki makina ve lens için hangi lee filtre sistemini kullanmamız gerekliliği.Aslında Lee filtre sistemleri  yukarıdaki gibi kategorize edilseler de kendi sitesinde hangi grup filtre sistemine ihtiyacımız olduğunu belirlemek için çok akıllıca ve pratik bir bulucu geliştirmişler.Lee System Match adlı bu sistem sizin işinizi oldukça kolaylaştırıyor.(Linki tıklayarak bu sayfaya geçiş yapabilirsiniz.)Yapmanız gereken sadece fotograf makinanızın markasını seçip ardından filtrelerde kullanacağınız lensi seçmek.Ardında çıkan sonuçlarda Recommended veya Compatible seçeneklerindeki sisteme uygun alımlar yapmak kalıyor.Burada dikkat edilecek olan Recommended olan en uyumlusu ancak Compatible olanı seçersenizde filtreleri kullanabileceğiniz yönünde.

Diğer bir dikkat edeceğiniz özellikle Lens Adaptörünün geniş açı(wide) için mi yoksa standart açı için olanın uygun olduğunu!(Zaten bulucu bunu size söylüyor.)Yazının ilerleyen kısımlarında bundan ayrıca bahsedeceğim.

 

 

12797784_1726854574230393_1154318840_n

 

 

 

maxresdefault

 

 

Yukarıdaki size uygun filtre sistemini doğru bir şekilde seçtiğinizi düşünerek devam ediyorum.

Bu filtre grubları üç ana parçadan oluşuyor.

 

1-Lens Adaptörü

2-Filtre Tutucu

3-Filtreler

 

LeeFilterSystem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-Lens Adaptörü

Ne işe yarar?

Filtre tutucunu lensinizin önüne takılmasını sağlar.Bu parça olmadan Lee filtrelerini kullanmak mümkün değil.O yüzden bu aşamadaki doğru seçim çok önemli.

Lens tutucular iki tip

-Geniş açı lenslere uygun

-Standart açı lenslere uygun

Kullanacağımız filtre sistemi belirlediğimizi düşünerek Lens Adaptörü tercihinde 2 önemli nokta var.

Bu kısımda yapacağımız yanlış seçim bütün yapının kurgusunu bozabilir.Lee filtrelerini kullanamaz hale getirir.

İlki yukarıdaki sistem bulucu da lensimizi seçtikten sonra bize tavsiye edilen adaptörün geniş açı mı yoksa standart açı mı olduğunun belirlenmesi

İkincisi lensinizin çapına uygun Lens Adaptörü almak.Eğer lensiniz çapından farklı bir adaptör alırsanız sistemi kullanamazsınız.

 

2-Filtre Tutucu

Ne işe yarar?

Filtreler bu aparat vasıtasıyla lensin önüne takılıyorlar.

Lens Adaptörümüzü doğru belirledikten sonra System Match Tool dan belirlediğimiz sisteme uygun filtre tutucusunu tercih ediyoruz.

 

3-Filtreler

 

Filtreler Lee filtrelerinde sık kullanacaklarımızı da göz önüne alırsak 3 gruba ayrılıyor.

-Nd Grad Filtreler

-Stopper Filtreler

-Polarize filtreler

Bu aşamada yazının çok uzun olupta sizi sıkmamak adına filtre gruplarında sık kullanılmayan filtrelerin üzerinde çok fazla durmayacağımı belirtmek isterim.

 

-Nd Grad Filtreler(Geçişli filtreler)

 

Yumuşak(soft),Orta(medium),Sert(hard),Çok sert(very hard) olmak üzere 4 grupta toplanmışlar.

 

Farkları ise camdaki açık alanla koyu alanın birbirine geçişinin sert veya yumuşak olması.

Ayrıca herbiri kendi içinde koyu alanları yoğunluğuna bağlı olarak 1-2-3-4 stopluk serilerde üretilmiş.

Daha rahat anlaşılması adına örneğin soft olan filtrenin  0,3-0,6-0,9-1,2 olarak adlandırılan sırasıyla 1-2-3-4 stop koyulukta çeşitleri var.Bu durum diğerleri içinde geçerli.Peki 4 nd filtreden hangisini alıcaz?Kullanırken hangi grup filtreyi seçicez?Kaç stopluk olanını kullanıcaz?

 

Bu üç sorunun yanıtına gelince

 

-İlk etapta kendi tercihim Soft ve Hard olan grubu edinmeniz.Nedenine gelince uzun bir süre sadece bu iki grup satıştaydı.Diğerleri daha sonra satışa sunuldu.Medium ve Very Hard olanı daha az kullanılacağını düşünüyorum.Tercih sizin.

Diyelim Soft ve Hard olanını edinmeye karar verdiniz peki kaç stopluk olanını(olanlarını) satın alacağız?Her birinde 4 farklı filtre var.(1-2-3-4 stop).Her grubu set halinde de almak mümkün.(ayrı ayrı da)

-Soft ve Hard filterelerinin kullanımını anlatayım…

 

Hard filtre genelde manzarada ufuk çizgisinin önünde bir engel olmadığı durumlarda kullanılıyor.Çekeceğiniz karede ufuk çizgisi kesintisiz olarak devam ediyorsa(önünde herhangi bir obje yoksa) Hard filtreyi tercih ediyoruz.

Soft filtrede ise durum tam tersi ufuk çizgimiz büyük ve belirgin objelerle kesiliyorsa biraz daha yumuşak geçiş yapmak adına bu filtre tercih ediliyor.

Soft veya Hard olanı seçtiğimizi düşünerek ,

Kaç stopluk olanını tercih aşamasında  makinamızı çekeceğimiz karedeki parlak ve gölge olan kısımlara(ufuk çizgisi yukarısı ve aşağı tarafı şeklinde) tutarak ölçüm yapıyoruz ve aradaki stop farkı ölçüsünde filtremizi seçiyoruz.

 

Nd Grad Filtreler

 

 

Nd Grad 0,9 Hard

 

Stopper Filtreler

 

Bu filtreleri enstantane süresini uzatmak için kullanıyoruz.Yaygın kullanım alanları hayal etmeniz açısından suyu tül şekline getirmek olarak düşünebiliriz.Filtrelere baktığınızda koyu cam olarak tabir edebiliriz.Lense giren ışığı homojen olarak azaltarak Çekim süresini uzatıyorlar.

Bunlardan da 3 tane var.

The Stopper Range of long exposure filters from LEE Filters - Little Stopper, Big Stopper and Super Stopper. 2016-07-10 10-48-40

 

 

 

  • 6 stop
  • 10 stop
  • 15 stop

Yukarıda belirtildiği üzere stop sayısı arttıkça filtredeki camın koyuluğu artmakta buna bağlı olarak stop değerleri açısından enstantene süresi(çekim süresi)uzamakta…

Bu kısımda Enstantene kavramı için ayrıntıya girmeyeceğim.Yazının konusunu daha fazla dağıtmamak adına.

 

Polarize Filtreler

İki adet polarize filtre mevcut ancak kullanışlı ve daha çok tercih edileni anlamında  sadece 105 mm döndürülebilir olanını öneririm.

 

Kabaca Lee filtreler bu kadar.Aslında renkli filtreler de mevcut ancak kullanana kullanıcı sayısı daha kısıtlı olduğunu düşünerek bu kısma girmeyeceğim.

Neden klasik bildiğimiz filtreler yerine bu filtreleri tercih etmek gerekir?

-Filtre tutucu Lens adaptörünün üzerinde dönebildiği için yanal ışık gibi durumlarda filtrelerin o kısma gelecek şekilde döndürerek kullanabiliriz.

-Nd filtreleri çekilecek karedeki ışığı dengelemek için aşağı yukarı kaydırabildiğimiz için daha doğru bir ışık yönetimi sağlarız.(ufuk çizgisine hizalamak gibi)

-Filtreleri üst üste kullanmak anlamında da daha gelişmişlerdir..(Nd Grad filtre Big Stopper ve polarizeyi aynı anda kullanabiliriz.)

-Son olarak Lee filtreler  kalite açısında yüksek kalitede ve standartta üretilirler.

 

Bence en büyük dezavantajı ise fiyatı.Ülkemizdeki dolar kuru da dikkate alınınca ciddi meblağlar çıkmakta.Benim tavsiyem yurt dışından gelen biri aracılığıyla getirtmeniz olacaktır.En azından daha ucuz olacaktır. :))))

 

Burayı tıklayarak sitesinden filtreler hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

 

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

 

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

2 thoughts on “Filtrelerin Efendisi-Lee Filtreler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir