Bir Güzel Fotograf Uygulaması-1

Bir güzel fotoğraf uygulaması,

 

TPE fotograf uygulaması

Bu kısa incelemede sizlere bahsetmek istediğim bir uygulama var.Bu uygulamayı uzun süre önce AppStore dan indirmiş olmama rağmen bir süre üstüne düşmemiştim.Taki bir fotoğraf gezisine çıkmadan önce bir arkadaşımın güzergahı planlarken ilk uğrayacağımız yer neresi olsun diyene kadar!Tabii ki gideceğimiz yerlerdeki güneşin konum ve açısını merak ediyordu.O an aklıma indirmiş olduğum uygulama geldi.

Öncelikle söyleyeyim uygulama hem Appstore da hem de GooglePlay  mevcut ve ücretli.Ucuz sayılmaz ve de AppStore da daha pahalı.AppStore uygulaması Universal!GooglePlay i bilemiyorum.

Uygulamanın adı The Photographer’s Ephemeris.TPE diye aratınca her iki uygulama dükkanında bulabilirsiniz.

Peki bu uygulama biz fotoğraf çekenlerin ne işine yarayacak?Nerede kullanacağız?

The Photographer’s Ephemeris başta birden fazla çeşit harita içermekte.Gerek uydu gerek topografik,gerekse cadde sokaklarını gösteren geleneksel harita.Bu haritalardan seçmiş olduğumuz bir harita üzerinde bulunduğumuz yerdeki veya işaretlediğimiz yerdeki, güneşin doğmaya başladığı saati,sabah altın saati,batışa geçtiği ve battığı saati bize göstermekte.Hatta bunu,cihazı tutuş durumumuza göre yönleriyle bildirmekte.

Düşünsenize bir yer seçiyoruz bu yerde, güneşin hareketleri hangi saatte hangi açıdan ne olacak herşeyi bilebiliyoruz.Bence bir fotosafari planlarken gitmek istediğimiz yerin ışığı hakkında bilgi sahibi olmak çok pratik ve paha biçilemez.

 

TPE fotograf uygulaması
Güneş hakkında bilgiler

 

Daha bitmedi!Programın bence can alıcı en önemli özelliklerinden birisi,tüm yukarıda bahsettiğim tüm detayları tarihi değiştirerek de bulabiliyoruz.Şöyle anlatayım gitmek istediğiniz veya bulunduğunuz yerin 30 gün sonra veya 6 ay sonra tüm bilgilerini ,güneş açıları ve saatleri ile birlikte görmek mümkün.Mesela çok sevdiğiniz bir mekandasınız ve geldiğiniz mevsim yaz,kışın herhangi bir günde buraya tekrar gelirseniz güneş ile ilgili hangi şartlarla karşılaşacaksınız(Kaçta doğacak ,batacak ,hangi yönden doğacak ve batacak biliyorsunuz).Bunu artık biliyorsunuz.

Geleceğe dönüş filmi gibi bir şey!Tamam biraz abarttım ancak bir fotoğrafçı için bence son derece kullanışlı bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Daha bitmedi!Program bunları yaparken arama kısmından arattırınız yeri bulup favorilere almanızı sağlıyor.Böylece gittiğiniz yerleri tekrar aramaya gerek kalmıyor.Ayrıca favoriye aldıklarınızı haritada yıldız simgesiyle gösteriyor.Aradığım yerlerin yüzde 90 oranında buldum.Program sürekli güncelleniyor ki bence bir uygulamayı yapanın programa yaklaşımını gösterir. Programda hatalı olan yerlerin düzeltilmesi ve uygulamaya yeni özellikler eklenmesi bence bir artı.

 

TPE fotograf uygulaması
Konum arama ve favoriler ekranı

 

Tüm bu yukarıda anlattığım güneş ile elde ettiğimiz bilgileri Ay içinde elde etmek mümkün.Tabi ki telefonda programın gece modunu aktif etmek gerekli.

Programda keşfettiğim iki özellik daha var henüz kullanmadım ancak ileride kullanacağım.Bunlardan ilki program,harita üzerinde herhangi bir yerdeki(Bu ister işaretlediğiniz bir yer veya işaretlemediğiniz bir yer olabilir) ışık yoğunluğu hakkında bilgi veriyor.Bunu öğrenebilmek için bu özelliği açtıktan sonra haritada zoom out yapmak gerekiyor.Işık yoğunluğunu bizlere renklerle anlatıyor.Renksiz karanlık olan yerlerde ışık yok.Gece yıldız pozlama yapmak isteyenler bu özelliği kullanabilirler.Diğer özellik ise yıldızların konumlarının gösterildiği özellik.Bunu görebilmek için gece modunun aktif olması lazım.Onu da telefonda tarihin gösterildiği bölgeye basınca gelen ekrandaki aktif ediyoruz.Açıkçası bu özelliğini çok başarılı bulmadım.Sadece yıldızlarla ilgili olan daha başarılı uygulamalar her iki uygulama mağazasında da mevcut.

 

TPE fotograf uygulaması
Gece ayın konumları
TPE fotograf uygulaması
Gece yıldız konumları

 

Son olarak ekranda ufak tefek bilgiler de verilmekte örneğin işaretlediğiniz yerin koordinatları ve de güneş(Ay) hareketlerinin ne kadar sürdüğü ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.Programı inceledikçe irili ufaklı bir şeyler bulmak mümkün.

Bir fotoğrafçı abimin sözüyle yazıyı bitirmek istiyorum. “Tripodu,aynı yere farklı zamanlarda kur deklanşöre bas, birbirinden farklı fotoğraflar elde edersin”.Sanırım bu program,gittiniz yerlere farklı zaman dilimlerinde tekrar gitmenize de sebep olacak gibi.En azından ben de böyle oluyor.

Programın daha bir çok kullanılabilecek özelliği vardır.Bu yazıda benim için önemli olan ve sık kullandığım özelliklerinden bahsettim.Eğer kullanma fırsatınız olursa deneyimlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Aklınızdan şu da geçmesin programı yazan kişi ne arkadaşım ne de tanıdığım.:)

Aşağıda programın hem AppStore da hem de GooglePlay de ki linklerini aşağıda veriyorum.Şimdiden indirmiş olanların işine yarayacağını umarak yazıma son veriyorum.

AppStore Link= https://itunes.apple.com/us/app/photographers-ephemeris-sun/id366195670?mt=8

GooglePlay Link= https://play.google.com/store/apps/details?id=com.crookneckconsulting.tpeandroid

Fotograf çekme hevesiyle,sağlıcakla kalın

Yazımla ilgili yorumlarınızı ve her türlü eleştirilerinizi saygı çerçevesi içinde aşağıdaki yorum kısmında yapabilirsiniz.Elimden geldiğince ve dilim döndüğünce cevaplamaya çalışacağım.Eksik ve hatalı bulduğunuz bir bölüm varsa düzeltilecektir.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler!

Siteyi aşağıdaki butona basarak Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.

[twitter-follow username=”cektimgitti1″ scheme=”dark”]

 

Siteyi burayı tıkladıktan sonra facebook sayfasını beğenerek takip edebilirsiniz.

 

Bu yazıyı aşağıda sosyal paylaşım linklerinden paylaşabilirsiniz..Daha çok insanın faydalanmasını sağlayabilirsiniz..

3 thoughts on “Bir Güzel Fotograf Uygulaması-1

 1. Öncelikle, verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

  İçerik olarak söyleyeceğim birşey yok sadece yazım kuralları ile ilgili küçük bir uyarım olacak 🙂

  ” istiyorum.”Tripodu,aynı yerde” YANLIŞ
  ” istiyorum. ”Tripodu, aynı yerde” DOĞRU gibi 🙂 🙂 🙂

  Sevgilerimle,

  1. Bu uygulamadan haberim yoktu, gerçekten kullanışlıymış.
   Paylaşım için teşekkürler.

   “Ki” sözcüğünü kullanma konusunda Mehmet beye ben de bir katkıda bulunabilir miyim?
   “Tabii ki gideceğimiz yerlerde ki güneşin konum ve açısını merak ediyordu.” cümlesindeki;
   “Tabii ki” DOĞRU
   “yerlerde ki” YANLIŞ. Doğrusu “yerlerdeki” olacak.

   Saygılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir